pondělí 28. července 2014

Praha hostí prestižní kurz pro studenty

Praha hostí prestižní kurz pro studenty žurnalistiky ze 14 zemí světa


V pražské Gröbeho vile bude v neděli (10. srpna 2014) zahájen BRIDGE Program, prestižní mezinárodní kurz urč​ený studentům žurnalistiky ze 14 zemí světa. Pro 24 účastníků z Belgie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, České republiky, Jordánska, Kosova, Maroka, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Tuniska, Turecka, Ukrajiny a USA připravily neziskové organizace Prague Freedom Foundation, Zaostřeno o.p.s a Columbia Global Centers Turkey čtrnáctidenní sérii workshopů, seminářů, kulatých stolů a praktických cvičení, jejichž cílem je zprostředkovat diskuzi mezi studenty ze zemí s rozdílnou kulturní a novinářskou tradicí. Účastníci se v průběhu kurzu seznámí s moderními nástroji a postupy současné žurnalistiky.



„Kromě nových dovedností získají i cennou životní zkušenost, praxi a mezinárodní kontakty. Za velice důležité považujeme i samotný dialog ve smyslu vzájemného pochopení a setkání se studentů z kulturně i nábožensky rozličných zemí“, shrnuje přínos kurzu ředitelka Prague Freedom Foundation Veronika Rozmahelová. Obecným tématem letošního kurzu je svoboda tisku. „Studenti se jej ujali v různých kontextech od případových studií přes různé formy a typy cenzury až po zamyšlení se nad vlastnickými vztahy v médiích.“, komentuje leitmotiv Rozmahelová.

Během pražské části budou studentům přednášet zkušení lektoři a špičkoví novináři; mj. korespondenti agentur Reuters a BBC Micha​el Kahn a Rob Cameron, ředitel obchodního rozvoje Sourcefabric Sebastian Horn, mnoha cenami včetně Pulitzerovy ověnčená zástupkyně šéfredaktora investigativního deníku ProPublica Tracy Weber a její kolegyně Kim Barker a řada dalších.

„S reportéry z ProPublicy dlouhodobě spolupracujeme na kurzech investigativní žurnalistiky Achillova data. Jsme rádi, že přijali naše pozvání i na BRIDGE Program. Studenti si budou moci vyzkoušet nejnovější nástroje a metody používané v jednom z nejprestižnějších online zpravodajských serverů,“ komentuje přítomnost ProPublicy v Praze ředitel Zaostřeno Václav Pecha a dodává: „Z reakcí na jejich minulé workshopy od studentů víme, že kromě dovedností si odnášejí i pocit, že v době, kdy mnoho zavedených médií bojuje o přežití či přímo končí, vznikají nové úspěšné projekty.“.

Po týdnu stráveném v Praze se studenti přesunou na stejně dlouhou dobu do tureckého Istanbulu. Tam absolvují kurzy dalších renomovaných lektorů. Přednášet budou mj. Anya Schiffrin z Columbia University, Aslı Tunç z Istanbul Bilgi University, Andrew Finkel z New York Times a P24 a další. Účastníci budou během kurzu zpracovávat vlastní články, které budou nabídnuty k publikaci médiím vycházejícím jak v mateřském jazyce účastníka, tak i v angličtině. Kurz skončí 24. srpna 2014.

Do kurzu se přihlásilo celkem 492 zájemců z cílových zemí. Za Českou republiku byli vybráni tři studenti: Kateřina Sýsová, Veronika Tomanová a Jakub Hein. 


2 komentáře:

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. Co je na tom tak prestižní? Jako že tam je hodně zájemců? To z toho dělá možná tak výběrový, ale ne prestižní. Víte, co mi přijde prestižní? Třeba individuální výuka angličtiny pro děti. Jenže ono se ta prestiž těžko měří, takže vlastně jako těžko říct. Ale ať se každý vzdělává, jak chce.

    OdpovědětVymazat